piątek, 04 styczeń 2019 13:58

Roman Dmowski - patriota, polityk, dyplomata

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

PL1.TV przedstawia: Roman Dmowski - wytrawny polityk, świetny organizator, twórca Niepodległej. Błękitna Armia Józefa Hallera to jego zasługa. To on skutecznie walczył na arenie międzynarodowej o wolną Polskę. Za nadrzędny cel polityki stawiał dobro kraju, za co został okrzyknięty nacjonalistą. Bez niego Polska wyglądałaby zupełnie inaczej. O ile w ogóle by się odrodziła.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941) mógłby zostać naukowcem lub biznesmenem i figurować na listach najbogatszych. Poświęcił się jednak Matce Bożej. W pracy zakonnej wykorzystał wszystkie ówczesne zdobycze nauki i techniki. Oddał życie, by mógł przeżyć inny człowiek. Heroizm cnót i męczeńska śmierć wyniosły ojca Kolbego na ołtarze. W 1982 roku został uznany za świętego. PL1.TV przedstawia to, czego jeszcze nie wiecie o tym Wielkim Polaku.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Ujawnimy nieznane wątki ich biografii. Odkryjemy tajemnice zarówno sprzed wieków, jak i sprzed dziesięcioleci! Na początek – Antoni Ferdynand Ossendowski (1878-1945) – pisarz i podróżnik, który pod względem popularności ustępował tylko Henrykowi Sienkiewiczowi. Za opisanie prawdy o rewolucji i jej wodzu, został osobistym wrogiem Lenina. Był tropiony przez NKWD. Jego niezwykła książka „Lenin” ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Bollinari Publishing House.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Jeśli wierzyć Sienkiewiczowi, szlachta go uwielbiała a on sam był niczym król. Żydzi, których uratował z kozackiej pożogi nazywali go „Orłem”. Jak na dzisiejsze czasy, krwawo tłumiąc powstanie kozackie, był okrutnikiem, jak na swoje – postępował w granicach prawa. Polscy twórcy sławili zwycięstwa księcia. Rosyjscy i ukraińscy ukazywali klęski. Jeremi Wiśniowiecki to postać pełna sprzeczności ale i tajemnic, w tym tej największej – dlaczego umarł i gdzie zniknęło jego ciało?

piątek, 04 styczeń 2019 13:51

Jadwiga - Król Polski i jej sekrety

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Piękna, pobożna i mądra. Prawnuczka Władysława Łokietka najpierw została królem Polski, a dopiero po ślubie - królową. W Krakowie stworzyła własny świat i własny dwór, na którym bywały najtęższe umysły epoki. Papież wysoko cenił Jadwigę za chrystianizację Litwy dokonaną dzięki jej małżeństwu. Jednak na wyniesienie królowej na ołtarze Polacy musieli czekać kilkaset lat. Dlaczego? Odkrywamy tajemnice św. Jadwigi - patronki Polski.