Wykup subskrypcję za 19.90 zł, oglądaj nagrania na

Film dostępny na PL1VOD.COM

Aby oglądać wszystkie aktualne i archiwalne nagrania Telewizji PL1.tv, subskrybuj nasz kanał za 19,90 zł miesięcznie. Wspieraj wolne media i otrzymaj w pakiecie nieograniczony dostęp do treści „Warszawskiej Gazety”, „Zakazanej Historii” i Telewizji PL1.tv
premiera: 11.07.2022
czas: 7 min
Ocena
5/5

4

Lubi to

Udostępnij

Ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej

Wspieraj nas

Opis

Krótki film o wielkiej zbrodni.

„Ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Leśnicy ofiarami zbrodni i organizatorami samoobrony”

O rozmiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN UPA na ludności polskiej na Wołyniu w latach 1943-1944 w filmie opowiada Ewa Siemaszko.

Z jej badań wynika, że leśnicy stawali się pierwszymi ofiarami tych zbrodni. Leśnicy też angażowali się w organizowanie samoobrony. Do legendy przeszły akcje samoobrony Przebraża, której komendantem był Henryk Cybulski i Rafałówki dowodzonej przez Apolinarego Oliwę, dzięki którym uratowane zostały dziesiątki tysięcy mieszkańców wołyńskich wiosek.

W czasie ofensywy Armii Czerwonej w 1944 r. OUN UPA przeniosła swoją krwawą aktywność na tereny Małopolski Wschodniej. Jedną z największych jednostkowych zbrodni OUN UPA na tym terenie było wymordowanie 74. osób chroniących się w leśniczówce Brenzberg na szczycie Jeleniowatego w Bieszczadach. Ofiary tej zbrodni upamiętnione zostały pomnikiem w miejscu, gdzie ginęli pod ciosami siekier i noży.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Proponowane