Wykup subskrypcję za 19.90 zł, oglądaj nagrania na

Film dostępny na PL1VOD.COM

Aby oglądać wszystkie aktualne i archiwalne nagrania Telewizji PL1.tv, subskrybuj nasz kanał za 19,90 zł miesięcznie. Wspieraj wolne media i otrzymaj w pakiecie nieograniczony dostęp do treści „Warszawskiej Gazety”, „Zakazanej Historii” i Telewizji PL1.tv
Ocena
5/5

4

Lubi to

Udostępnij

Prof. Leszek Marks atakowany przez klimatystów odpowiada

Wspieraj nas

Występują: Jacek Frankowski

Opis

Prof. Leszek Marks, zmiany klimatu, wpływ CO2 na ocieplenie nieistotny, prof. Szymon Malinowski, prof. Zbigniew Karaczun

W dniu 21 kwietnia br. PAP opublikowała depeszę zatytułowaną „Naukowcy jasno: Wpływ człowieka na klimat – niewielki!” oparty na diagnozie klimatycznej prof. Leszka Marksa.

Ten cytowany powyżej artykuł wywołał furialną reakcję mediów zakodowanych na narracji obarczającej odpowiedzialnością za zmiany klimatu aktywność ludzką i związaną z tym zwiększoną emisję gazów cieplarnianych.

Neext.gazeta.pl i zielona.interia.pl zarzuciły artykułowi niezgodność z konsensusem naukowym co do wpływu człowieka na ocieplenie klimatu. W filmie opisuję metodę falsyfikacji lansowanej przez klimatystów tezy o 97% konsensusie obarczającym CO2 odpowiedzialnością za ocieplenie klimatu.

Prof. Marksa atakowali również dwaj naukowcy znani z poglądów klimatystycznych: prof. Szymon Malinowski i prof. Zbigniew Karaczun, którzy skorzystali z medialnego zainteresowania i wypowiedzieli się z pozycji krytyków prof. Leszka Marksa.

Prof. Szymon Malinowski stwierdza: -„To jest wprost niezgodne z ustaleniami nauki. […] Nie znalazłem żadnych publikacji naukowych, które popierałyby twierdzenia PIG”.

Prof. Zbigniew Karaczun: – „Jeżeli mówi się rzeczy, które podważają konsens naukowy, to powinny one być najpierw sprawdzone i opublikowane w czasopismach naukowych. W tym przypadku takiej weryfikacji jednak zabrakło. Gdyby autor takiej teorii opublikował ją na łamach rzetelnego czasopisma, np. „Nature”, i zostałaby ona sprawdzona, wtedy można by ją dalej szerzyć”

Obydwaj naukowcy nie wykazali się szeroką znajomością literatury związanej z klimatem. Chociażby autorów skupionych w Global Climate Intelligence Group (CLINTEL). Przesłanie CLINTEL brzmi: Nie ma kryzysu klimatycznego. Na wezwanie CLINTEL ponad 1600 naukowców z całego świata podpisało „Światową Deklarację Klimatyczną”, która zaczyna się od słów: „Nauka o klimacie powinna być mniej polityczna, podczas gdy polityka klimatyczna powinna być bardziej naukowa”.

Obydwaj naukowcy, atakujący prof. Marksa, nie zapoznali się także z recenzowanymi wynikami badań trzech polskich fizyków, opublikowanych w Applications in Engineering Science, których konkluzja brzmi: CO2 nie przyczynia się do globalnego ocieplenia.

W artykule popularyzującym badania polskich fizyków Kenneth Richard pisze: „Klimatolodzy na całym świecie są zdumieni tym odkryciem”.

Szkoda, że polskich klimatologów Szymona Malinowskiego i Zbigniewa Karaczuna to odkrycie nie zdumiało.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Proponowane